Sto let pedagogike na Slovenskem - Debatna kavarna

Vabimo vas, da se nam pridružite na debatni kavarni, namenjeni predstavitvi knjige, razpravi o raziskovalnih dosežkih oddelka in aktualnih vidikih raziskovanja v pedagogiki in andragogiki, ki bo potekala v Trubarjevi hiši literature (Stritarjeva ul. 7, Ljubljana), 16.12. 2019 ob 17.00 (kontakt: klara.skubic-ermenc@ff.uni-lj.si).

Debatna kavarna - Gradimo vključujočo skupnost z vzgojo, izobraževanjem in učenjem

Stoletnica akademske pedagogike ponuja izhodišče za premislek o vlogi pedagogike kot znanosti in o njenem pomenu za širše vzgojno-izobraževalno področje. Teoretska pestrost pedagoške (in andragoške) znanosti je njen potencial in tudi izziv, saj neposredno vpliva na koncipiranje študijskih programov in na snovanje raziskav, posredno pa tudi na pedagoško prakso in politiko izobraževanja.

Visoki jubilej smo na Oddelku za pedagogiko in andragogiko zaznamovali tudi z objavo znanstvene monografije z naslovom Gradimo vključujočo skupnost z vzgojo, izobraževanjem in učenjem (v angleškem izvirniku Building Inclusive Communities through Education and Learning).

Vabimo vas, da se nam pridružite na debatni kavarni, ki bo vv Trubarjevi hiši literature (Stritarjeva ul. 7, Ljubljana),16. 12. 2019 ob 17.00. Srečanje je namenjeno predstavitvi knjige, razpravi o raziskovalnih dosežkih oddelka in aktualnih vidikih raziskovanja v pedagogiki in andragogiki.

Razpravljali bomo o naslednjih vprašanjih:

• Kakšni so naši dosežki in kako so se raziskovalni fokusi razvijali skozi čas?
  • Kakšne izzive sproža teoretska raznolikost, kako jo izkoristiti za še kakovostnejše raziskovanje?
  • Kako krepiti kolegialno sodelovanje v časih, ko v raziskovalnem svetu »zmagujejo« veliki raziskovalni timi?
  • Kako uravnotežiti temeljno in aplikativno raziskovanje ter z njima podpirati prakso in izobraževalno politiko?
  • Kakšno raziskovalno strategijo želimo, kako jo voditi?
  • Kako uravnotežiti nacionalne in internacionalne interese v pedagoškem in andragoškem raziskovanju?

Program:

17.00-17.10: Nastajanje monografije in njena izhodišča (dr. Borut Mikulec)

17.10-17.50: Izbrana sporočila:

-    Skupnostno izobraževanje odraslih in vloga akcijskega raziskovanja v njem (dr. Nives Ličen)

-    Pomen refleksije za vključujoče izobraževanje (dr. Marjeta Šarič)

-    Povezovanje vrtcev in šol z umetniki in kulturnimi institucijami (dr. Robi Kroflič)

-    Spoprijem z nestrpnostjo in izključevanjem v šolskem prostoru (dr. Mojca Kovač Šebart)

17.50-18.20: Dosežki programske skupine Oddelka za pedagogiko in andragogiko (dr. Zdenko Medveš in dr. Jana Kalin)

18.20-19.00: Razprava (vodi dr. Klara Skubic Ermenc)

19.00- Druženje ob okrepčilu

Kontakt: klara.skubic-ermenc@ff.uni-lj.si